Jedną z głównych przyczyn, jakie powodują największe ryzyko niszczenia desek tarasowych są niekorzystne, zmienne warunki atmosferyczne. Promieniowanie UV, opady deszczu, gradu, burze, śniegi, mrozy czy wysoka wilgotność powietrza powodują szybsze niszczenie, pęcznienie lub próchnienie drewna. Jak temu zapobiec?

Metoda i częstotliwość impregnacji powinny zależeć głównie od miejsca zastosowania danego wyrobu. Większej uwagi wymagają obiekty zlokalizowane na dworze, które pozostają narażone na oddziaływanie czynników zewnętrznych. One przede wszystkim powinny zostać zakonserwowane za pomocą środka odpowiedniego dla konkretnego gatunku drewna. Jako producent wykończeniowych i budowlanych elementów drewnianych do domu zdecydowanie rekomendujemy impregnację, gdyż zabezpiecza ona przed wykwitami grzybów i poprawia wytrzymałość mechaniczną surowca.

Warto pamiętać, że na skuteczność konserwacji wpływa zarówno jakość i prawidłowy dobór środka, jak i stan samego drewna. Kluczowe znaczenie ma jego wilgotność, która powinna wynosić maksymalnie 18%. Wynika to z faktu, że suche wyroby drewniane łatwiej nasiąkają preparatem impregnującym, co przekłada się na jego głębsze wchłanianie, a co za tym idzie – efektywniejsze działanie konserwujące. Z kolei przed samą impregnacją trzeba dokładnie oczyścić dany element i usunąć z niego wszelkie plamy, zacieki i zabrudzenia, a następnie zeszlifować powierzchnię papierem ściernym. Ma to na celu poprawę absorbcji preparatu przez materiał.

Drewno, jako materiał podatny na działanie grzybów, pleśni czy owadów, powinno być systematycznie impregnowane. Najbardziej odpowiednim środkiem do zabezpieczania materiałów drewnianych są oleje, przy czym warto zaznaczyć, że dla najlepszych efektów należy wybierać preparaty profesjonalne lub półprofesjonalne. Oleje są płynne, dzięki czemu głębiej wnikają w strukturę drewna, co przekłada się na jego lepszą ochronę przed wodą, szkodnikami czy pleśnią. Ponadto, uwydatniają naturalny rysunek słojów i strukturę drewna.

Do impregnacji drewna sosnowego rekomendujemy stosowanie olejów z dodatkiem biocydów, które zabezpieczają taras po zimie przed szkodliwym działaniem czynników biologicznych.

Nieco inaczej wygląda impregnacja np. modrzewia syberyjskiego, który jest twardszy i bardziej wytrzymały niż drewno sosnowe. W przypadku tego gatunku, warto zaopatrzyć się w specjalny olej przeznaczony do drewna twardego, np. z zawartością szlachetnego wosku Carnauba.

Deski tarasowe mogą być impregnowane także lakierem. Należy mieć jednak na uwadze, że pod wpływem czynników atmosferycznych, na przykład ostrego słońca, złej jakości lakier może ulegać łuszczeniu, co będzie przekładać się na konieczność częstszej renowacji.

 

 

Jak poprawnie wykonać impregnację? 3 kroki do pięknego tarasu

  1. Wszelkie czynności związane z zabezpieczaniem desek tarasowych należy rozpocząć od czyszczenia tarasu. Do tego celu świetnie sprawdzi się twarda szczotka. Odpowiednie przygotowanie drewna zwiększy przyswajalność stosowanych środków. Jeżeli deski były impregnowane już wcześniej, należy usunąć starą warstwę impregnatu np. papierem ściernym. Do tego celu można użyć także myjki ciśnieniowej (uwaga na zbyt wysokie ciśnienie!).
  2. Na odpowiednio przygotowaną powierzchnię zacznij nakładać wybrany przez siebie olej. Nie musisz używać wałka- wystarczą pędzle. Co kilka minut wymieszaj preparat, by uniknąć osiadania pigmentów na dnie naczynia, co mogłoby spowodować nierównomierne pokrycie powierzchni.
  3. Odczekaj 20 minut po nałożeniu preparatu, po czym zetrzyj nadmiar oleju i pozostaw powierzchnię do wyschnięcia. Dla uzyskania lepszych efektów, po kilku godzinach można powtórzyć czynność.