Dach stanowi jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych budynku. Głównym zadaniem konstrukcji dachowej jest bezpieczne rozkładanie obciążeń i przenoszenie ich na ściany nośne budynku, dlatego aby był trwały i wytrzymały, musi być wykonany z odpowiednio przygotowanego drewna. Warto wiedzieć, że wszelkie poprawki i naprawy dachu są skomplikowane i kosztowne, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest prawidłowe wykonanie konstrukcji za pierwszym razem.
Co jest ważne przy wyborze drewna na konstrukcję dachową?
Przy zakupie materiału przeznaczonego na więźbę dachową należy zwrócić uwagę na gatunek drewna, z jakiego jest wykonany. Drewno konstrukcyjne najczęściej produkowane jest z gatunków iglastych- gatunki drzew liściastych nie są stosowane ze względu na zbyt małą wytrzymałość, lub przeciwnie- zbyt dużą twardość, a co za tym idzie, trudności w obróbce. Najchętniej wybieranym gatunkiem na konstrukcję dachową jest sosna, choć nierzadko stosuje się także świerk, jodłę czy modrzew.
Z uwagi na fakt, że zadaniem więźby dachowej jest przenoszenie dużych obciążeń, istotne znaczenie mają parametry drewna takie jak trwałość, twardość, odporność na rozciąganie czy wilgotność. Przy zakupie materiału na więźbę dachową należy upewnić się, czy ma on odpowiednią wilgotność, ponieważ to ona w dużej mierze definiuje wytrzymałość na wpływ czynników zewnętrznych i stabilność. Odpowiednia wilgotność nie powinna przekraczać 18%- jeśli jest wyższa, drewno należy poddać suszeniu.
Dlaczego wilgotność drewna ma tak duże znaczenie?
Choć suszenie tarcicy wiąże się z dodatkowymi kosztami, nie warto oszczędzać na prawidłowo wykonanym dachu. Dlaczego?
Przemysłowe suszenie drewna, pomimo kosztów, na dłuższą metę niesie za sobą wiele korzyści. Wyjaławia bowiem drewno z larw owadów i zarodników grzybów, co podnosi jego warunki techniczne i chroni przed biologiczną korozją. Ponadto, poddanie drewna suszeniu komorowemu góruje nad procesem naturalnego schnięcia z uwagi na oszczędność czasu i równomierność.
Zastosowanie mokrej tarcicy do wykonania konstrukcji dachowej spowoduje jej schnięcie już po zamontowaniu. Oznacza to, że przekrój drewna zmniejszy się nawet o kilka procent w stosunku do tego, jaki był w momencie położenia, co może spowodować powstanie wolnych przestrzeni przy łączeniach krokwi, a to bezpośrednio wpływa na wytrzymałość konstrukcji. Poza tym, skrzywienie się elementów konstrukcyjnych spowoduje poluzowanie się ich połączeń, co stanowi ryzyko utraty stabilności całej konstrukcji.
Warto wiedzieć, że wysuszone drewno jest o ponad 50% bardziej wytrzymałe niż wilgotne. Nierównomierne schnięcie może powodować krzywienie, pękanie lub wycieki żywicy. Co więcej, położenie pokrycia dachowego bez uprzedniego wysuszenia konstrukcji wiąże się z wieloma problemami takimi jak skręcanie krokwi, pojawienie się pleśni, lub – w późniejszym etapie, pękanie ścian czy płyt karton-gips.
Co jeszcze warto wziąć pod uwagę?
Jeśli chcesz, aby Twój dach był solidny, trwały i służył przez długie lata, przed zakupem drewna na więźbę dachową upewnij się, że jest zdrowe. Jakich wad należy unikać? Rekomendujemy zakup materiału bez takich wad jak: chore sęki, pęknięcia, huby, skręty włókien czy zakorki.
Wśród materiałów najczęściej wykorzystywanych w polskich domach do wykonywania konstrukcji znajduje się sosna. To powszechne w naszym kraju drzewo o świetnych właściwościach fizycznych i wizualnych, które z uwagi na swoją popularność jest dostępne w stosunkowo niskich cenach.
Dla uzyskania jeszcze lepszej trwałości, warto zaopatrzyć się w materiał impregnowany. Najlepszej jakości tarcica będzie odporna na zagrzybienie, owady czy pleśnie. W naszej ofercie dostępne jest drewno impregnowane metodą zanurzeniową.
Kliknij tutaj, by przesłać nam zapytanie o bezpłatną wycenę drewna konstrukcyjnego.