O tym, że drewno jest surowcem ekologicznym, trwałym i w pełni odnawialnym wiedzą niemal wszyscy. Towarzysząc nam od tysięcy lat w różnych dziedzinach życia, kształtowało rozwój cywilizacji. Pamięta początki budownictwa, transportu oraz tworzenia pierwszych przedmiotów codziennego użytku. Służyło do budowy statków i łodzi, a z czasem stając się synonimem luksusu, mogło znaleźć się w posiadaniu tylko najbogatszych. Dziś cieszy się popularnością nie tylko z powodu swoich niezwykłych walorów estetycznych czy wytrzymałościowych. Udowodniono, że ma korzystny wpływ na organizm człowieka, bowiem zapach pochodzący z żywic i olejków eterycznych niweluje poczucie zmęczenia, poprawia pamięć czy działa relaksacyjnie.
Na tym zalety drewna się nie kończą. Choć od wieków zachwyca niebanalnym rysunkiem i szlachetną barwą, a już w starożytności otaczane było szczególną czcią, do dziś jest jednym z najbardziej cenionych materiałów na świecie.
Czy wiedziałeś, że…
- Drewno znajduje w życiu codziennym ponad 30 tysięcy zastosowań!
- 1 hektar lasu iglastego wiąże 4 tony dwutlenku węgla rocznie!
- Ogrzanie domów wykonanych z drewna pochłania do 5 razy mniej energii niż w przypadku domów z betonu!
- Najwyższa drewniana konstrukcja na świecie znajduje się w Gliwicach- to wieża antenowa Radiostacji Gliwickiej o wysokości 111m.!
- Najbardziej znanym dziełem sztuki wykonanym z drewna jest Ołtarz Mariacki w Krakowie, stworzony z lip, które dziś mają ponad 1000 lat!
- Pierwszy instrument muzyczny został wykonany z drewna!
- Najdłuższa deska świata znajduje się w Polsce. Jest wykonana z drewna daglezji, mierzy prawie 37 metrów długości i waży 1388 kg!
- Przedmioty i meble wykonane z drewna, znajdujące się w pomieszczeniach mogą przetrwać w nich nawet 2000 lat!
- Na świecie żyje ponad 23 tysiące różnych gatunków drzew!
- Najwyższe drzewo w historii to ścięty w Australii w 1885r. eukaliptus królewski, który mierzył 143 metry!
Wśród właściwości przyczyniających się do popularności artykułów z drewna można wymienić naturalność. Prawdziwe drewno ma pozytywny wpływ na panujący w pomieszczeniach klimat – okazuje się przyjazne nawet dla osób cierpiących na uczulenia. To zasługa m.in. higroskopijności i niskiej elektrostatyczności, w związku z czym materiał dobrze pochłania wilgoć, a jednocześnie jest odporny na przyciąganie kurzu. Dzięki temu przebywanie w pomieszczeniach z wyłożoną deską sosnową staje się bardziej komfortowe.
Jak widać, drewno może poszczycić się nie tylko świetną izolacją cieplną czy wszechstronnością wykorzystania. Z uwagi na korzystny wpływ na organizm człowieka, zachęcamy do wybierania ekologicznych, naturalnych przedmiotów codziennego użytku wykonanych z drewna!